Dla miłośników nocnych eskapad

monarch-5_wLornetka, która będzie doskonałym narzędziem do obserwacji dziennej niekoniecznie sprawdzi się w nocy. Dlatego, jeśli poszukiwany sprzęt ma być wykorzystywany głównie nocą, warto wybrać model, który jest dedykowany takim zastosowaniom.

Większość przyrodników zapytanych o najlepszą lornetkę nocną wskaże na model o parametrach 8×56. Inni dodadzą jeszcze lornetki 7×50 oraz 9×63 i na tym lista się zamknie. Tymczasem sprzęt taki jest dobry, ale nie dla wszystkich. Takie same efekty, a czasami nawet i lepsze, można uzyskać lornetką 8×42, 8×50, czy 10×50.  Trzeba pamiętać jednak, że zachowanie się źrenicy oka jest cechą wyraźnie osobniczą i dodatkowo zależy mocno od wieku. Ludzie młodzi, powiedzmy w wieku do 40 lat, nie mają przeważnie problemów z osiągnięciem maksymalnych rozmiarów źrenicy wynoszących około 7 milimetrów. Po czterdziestce coraz o to trudniej, a u osób w wieku powyżej 50–60 lat maksymalna średnica źrenicy rzadko przekracza 5 milimetrów. Czym więc kierować się szukając idealnej dla nas lornetki na nocne polowania? Jakie parametry będą idealne dla mnie?

Kluczowe znaczenie ma przede wszystkim średnica obiektywu, czyli średnica przedniej soczewki. Od wielkości średnicy obiektywu zależy jasność lornetki. Im obiektyw jest jaśniejszy, tym lepiej sprawdzi się w sytuacji, gdy oświetlenie jest słabe. Do obserwacji nocnych najlepiej wybierać więc lornetki o jasnym, większym obiektywie. Dlatego użytkownik z 5-milimetrową źrenicą powinien raczej wybrać lornetkę 8×40 niż 7×35, a ten z 7-milimetrową raczej model 8×56 niż 7×50. Druga sprawa to jakość optyki. Czasami mała lornetka wysokiej klasy dostarczy do oka więcej światła niż tani i fatalnej jakości instrument o dużym obiektywie.

Teraz musimy zastanowić się, jakie powiększenie w naszym sprzęcie nas interesuje. To pierwsze z oznaczeń każdej lornetki. Ten parametr wskazuje, ile razy zostanie powiększony obraz o określonej średnicy obiektywu (zapis powiększenia to na przykład 8 x 32, który oznacza ośmiokrotne powiększenie). Jest to cecha zależna tylko i wyłącznie od upodobań i warunków fizycznych danej osoby. Typowo używa się powiększeń od 7 do 12 razy. Żeby jednak uzyskać stabilny obraz przy powiększeniach 10–12 razy musimy trzymać lornetkę bardzo pewnie i najlepiej oburącz. Jest to warunek często trudny do spełnienia w warunkach obserwacji nocnych, więc wielu obserwatorów skupia się na powiększeniach z zakresu 7–9 razy.

Pole widzenia – kolejny bardzo istotny parametr przy wyborze lornetki. Pole widzenia oznacza, jak duży fragment obszaru obejmiemy wzrokiem przez lornetkę. Pole widzenia jest wyrażane w stopniach kątowych oraz w metrach na 1000 metrów. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że rzeczywisty kąt widzenia jest uzależniony również od stopnia powiększenia obrazu, stąd porównywanie różnych lornetek powinno uwzględniać różnice w tym zakresie.

Nie mniej ważne są powłoki antyrefleksyjne, ich jakość i nałożenie na wszystkich powierzchniach. W  przypadku lornetek dachowych niezbędne są też wysokiej klasy powierzchnie lustrzane pryzmatów oraz powłoki korygujące przesunięcia fazowe. Duża, lecz tania lornetka 7×50 lub 10×50 może okazać się znacznie mniej przydatna do nocnej obserwacji niż dobrej jakości, kompaktowa lornetka 8×32.

Miejmy tego świadomość, a unikniemy rozczarowań.