Ciekawy i niebanalny pomysł pod choinkę

nikon_a1240„Lornetka”, przeczytał Święty Mikołaj… Ale jaka? Przecież w każdym sklepie ze sprzętem optycznym jest ich co najmniej cały rząd. Duże i małe, ciężkie i lekkie, specjalistyczne i o podstawowych parametrach, tanie i drogie. Co wybrać i jak wybrać, żeby obdarowana osoba, po pierwsze cieszyła się z prezentu, po drugie mogła go używać jak najdłużej. Poza tym: ktoś, kto rozczaruje się pierwszą otrzymaną lornetką, raczej nie pomyśli o kolejnej. A byłaby to wielka szkoda, bo choć lornetki nie są u nas powszechnie kupowanymi podarunkami pod choinkę, warto się pochylić nad takim pomysłem. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie, a jeśli chodzi o obserwację przyrody, spacery, podróże i ogólnie poznawanie świata, to sprzęt przydatny jak mało który.

Pierwsze pytanie powinno brzmieć „dla kogo?”.

Czy jest to dziecko, czy dorosły? Przede wszystkim dzieciom nie należy kupować lornetek dużych i ciężkich. W małych rękach trudno będzie ją nikon-sportstar-8x25utrzymać stabilnie, tak żeby młody człowiek mógł spokojnie obserwować wybrany obiekt. Ciężki sprzęt będzie powodował drżenie rąk, a duży po prostu będzie nieporęczny. Trudno też będzie dziecku nosić lornetkę samodzielnie na spacerze po lesie, a tym bardziej wyprawie w góry. Dorosły może się w końcu zirytować ciągłymi prośbami „mamo, tato, potrzymaj, ponieś”. I czar wycieczki właśnie prysł, a z nim czar lornetki. Ważne jest też, żeby lornetka miała duże pole widzenia, które ułatwi obserwację małym użytkownikom. Szukać więc należy lornetki o stosunkowo niewielkim powiększeniu – tym mniejszym, im młodsze dziecko (maksymalnie 8x). Dla dziecka kierujmy się przede wszystkim wyborem małej, lekkiej lornetki. Nie musi to być drogi sprzęt o wysokich parametrach. Chodzi przecież o to, żeby córka lub syn połknęli bakcyla!

A jeśli list do Mikołaja pisała osoba dorosła? Na co zwrócić uwagę? Zastanówmy się w jakich sytuacjach najczęściej lornetka będzie używana. Czy są to spokojne spacery poza miasto, czy wyprawy żeglarskie, a może wieczorne i nocne obserwacje zwierząt? Jeleni na rykowisku, sów, nietoperzy?

Lornetka spacerowa przeznaczona do obserwacji dzikiej zwierzyny, ptaków lub krajobrazu powinna być lekka. Na ogół są to obserwacje dzienne, więc najlepiej nadają się lornetki o mniejszej średnicy obiektywu (np. 8×30, 10×42, a nawet 8×25) i jak najszerszym polu widzenia (ułatwia obserwację niewprawnym użytkownikom). Nie musi być droga, ani posiadać świetnych parametrów. Ma być wygodna, łatwa w ustawieniu na wybrany obiekt i lekka.

Lornetka podróżnicza – dla zaawansowanych turystów, nie bojących się różnych warunków pogodowych. Powinna być wytrzymała i wodoodporna. Zależnie od preferencji, może to być mała i lekka lornetka dachowa lub większa typu porro. Dobre lornetki dachowe są jednak dużo droższe od lornetek porro o podobnych parametrach. Wodoodporność będzie natomiast warunkiem koniecznym nie tylko dla żeglarzy i kajakarzy. Brak wodoszczelności lornetki to ryzyko, że podczas deszczu czy igraszek na śniegu do lornetki dostanie się woda. W ten sposób lornetka zaparuje wewnątrz a jej całkowite odparowanie zająć może nawet kilka godzin! Woda, która dostanie się do wnętrza lornetki po bliskim spotkaniu z jeziorem, strumieniem czy dużą kałużą spowoduje zabrudzenie soczewek i zacieki. Nasz sprzęt wymagać będzie naprawy i podczas reszty wyprawy stanie się bezużyteczny.

monarch7_wwwLornetka dla wymagających, czyli na specjalne okazje. Taki sprzęt musi charakteryzować się najwyższej jakości obrazem, oddającym najdrobniejsze szczegóły otoczenia, nawet przy gorszym świetle. O jasności lornetki decyduje średnica obiektywów oraz powiększenie. W skrócie – im większa średnica oraz im mniejsze powiększenie, tym jaśniejszy obraz. Lornetki przeznaczone do korzystania w nocy i w słabych warunkach oświetleniowych (zmierzch, świt, ciemny las) posiadają obiektywy o średnicy 42mm, 50mm lub jeszcze więcej . Jeszcze innym czynnikiem są powłoki antyodbiciowe, które zwiększają zdolność przepuszczania światła, polepszając przy tym jasność obrazu i oddanie kolorów. Podobnie jak w lornetkach dla podróżników, powinna być odporna na zmiany pogody i zbudowana z wytrzymałych materiałów.

No dobrze, a cena?

Wysokiej klasy lornetka to przede wszystkim dobra optyka i precyzyjna mechanika! Oznacza to wysoką jakość soczewek i pryzmatów, wysoką jakość powłok naniesionej na każdą powierzchnię optyczną, skuteczne wyczernienie lornetki, ergonomiczne osadzenie okularów, właściwe uszczelnienie lornetki.

Oczywiście im bardziej specjalistyczne zastosowanie lornetki, tym większe wymagania co do parametrów i materiałów z jaki ma być wykonana, a to pociąga za sobą wzrost ceny.

Co ostatecznie wybrać?

Najważniejsze jest chyba żeby wybrać lornetkę najbardziej odpowiednią dla osoby, która będzie jej używać. Jeśli będziemy brać pod uwagę jedynie cenę, rankingi lornetek, punkty w testach i oceny na forach to zgubimy najważniejsze kryterium jakim powinniśmy się kierować. Wróć, powinien się kierować Św. Mikołaj. Lornetka ma być po to, żeby osoba obdarowana jej używała do obserwacji świata, przyrody, ptaków, zwierząt czy gwiazd. Ma po prostu czerpać radość z jej posiadania.