PRZECZYTAJ

To miejsce gdzie zamieszczamy artykuły dotyczące ptaków i przyrody – tematów, które pojawiły się w czasie Ptasiej Akademii. Czy to na wykładach, czy na wycieczkach, albo po prosu są w jakikolwiek sposób związane z naszym projektem i interesujące.

Białowieża---foto_M_Szymura_01Puszcza Białowieska
Nasz rezerwat jest jedynym tego typu lasem w Europie. Na świecie znajduje się jeszcze tylko 6 rezerwatów z lasami nienaruszonymi ręką człowieka. Puszcza Białowieska stanowi zaledwie 0,6 procenta powierzchni lasów w Polsce. Trochę mało, prawda?

DSC04208Pod znakiem płazów i gadów
Prawie każdy jako dziecko łapał żaby, a nasz wyjazd do Puszczy Kozienickiej minie pod znakiem płazów i gadów. Przyjrzyjmy się ich życiu, zwyczajom, pięknym sylwetkom. Że niby brzydkie i oślizgłe? To tylko jeden z wielu punktów widzenia.

Śliwno - kładka wśród bagien -3Wodą i lądem po Narwi
Narew – jedyna w Europie rzeka, która płynie wieloma korytami. Najlepiej widać to z lotu ptaka, ale można też wsiąść do kajaka i popływać po licznych odnogach rzeki na terenie Narwiańskiego Parku Narodowego. Podobno nie znając terenu i licznych odnóg rzeki, można samotnie godzinami błądzić wśród trzcin.

Bug_06Ptasi raj – Dolina Dolnego Bugu
Nadbużański Park Krajobrazowy to największy park krajobrazowy w województwie mazowieckim. Powstał w 1993 roku. Ma chronić swobodnie meandrującą rzekę Bug i jej doliny z dużą ilością starorzeczy. Ta rzeka jest jedną z niewielu prawie nienaruszoną przez człowieka.

sikora - 116Gdzie i jak szukać wiosną ptaków w mieście
Jako pierwsze pod koniec lutego i w marcu zjawiają się u nas ptaki, które daleko nie odleciały, a zimę spędziły w ciepłych regionach Europy np. na południu Niemiec lub we Francji. Niektóre wrócą po prostu z cieplejszej południowo-zachodniej Polski.

dokarmianie3Weterynaryjne aspekty dokarmiania ptaków
Zaburzone wędrówki, zatrucia pokarmowe, wypadki komunikacyjne, zakażenia chorobami wirusowymi i bakteryjnymi, transmisja pasożytów, agresja międzygatunkowa – to cały, brzmiący niezwykle dramatycznie katalog negatywnych skutków dokarmiania ptaków zimą.

sokoły-na-Lotnisku-Chopina-00Sokoły na Lotnisku Chopina w Warszawie
Lotnisko to nie tylko duże maszyny i technologia. To również olbrzymi teren pozbawiony ludzi, psów i zabudowań, który  jest  atrakcyjnym miejscem np. dla królików, lisów i gromad ptaków. Wszystko pięknie, tyle że tacy intruzi mogą być niebezpieczni podczas manewrów samolotów. Właśnie dlatego na lotniska wróciły sokoły i sokolnictwo, czyli sztuka układania ptaków drapieżnych i łowy przy ich użyciu.