10.09 – Wszystko o sowach!

sowy_polski_filmZapraszamy na niepowtarzalne spotkania o intrygujących ptakach jakimi są sowy. Sobota 10 września, to będzie prawdziwa uczta dla ich miłośników i możliwość poznania tych ptaków z każdej strony. Zaczynamy już wczesnym popołudniem, a kończymy w nocy oczywiście.

CZĘŚĆ 1

13.30 – 16.30

Co jedzą sowy? – Warsztaty w laboratorium

Podczas warsztatów będziemy analizować dietę sów na podstawie badania wypluwek. Uczestnicy zapoznają się w praktyce z metodą badania składu pokarmu, czyli z analizą wypluwek. Wypluwki zawierają sierść, kości i inne niestrawione resztki ofiar, które mogą służyć do ich rozpoznania, np. wielu gatunków drobnych gryzoni. Zobaczymy m.in. fragmenty czaszek myszy, jaszczurek, kawałki kości. Ale przede wszystkim nasze spotkanie to opowieść o sowach – perfekcyjnych mordercach gryzoni.

A wszystko pod okiem profesora Jerzego Romanowskiego z Wydziału Biologii i Nauk o Środowisku Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego – ornitologa, miłośnika i znawcy ptaków, szczególnym sentymentem darzącego sowy.

Warsztaty odbędą się w dwóch grupach. W każdej z nich może wziąć udział maksymalnie 12 osób.  Wstęp wolny.

Adres warsztatów: ul. Wóycickiego 1/3, budynek 24 (Budynek Laboratoriów Przyrodniczych), 3 piętro, sala 312A.

CZĘŚĆ 2 – Noc Sów

19.45 – 22.30

Miejsce:  ZOO, wejście główne.
Konieczne jest posiadanie biletu wstępu do ZOO. Zgłoszenia prosimy wysyłać do 8.09.2016 na adres: ptaki@akcjalokalna.org. Po potwierdzeniu rezerwacji miejsca, należy przelać do 8.09.2016 na konto Fundacji LAS odpowiednią kwotę za bilet wstępu do ZOO. Dorośli – 25 zł, dzieci powyżej 3 r.ż. i studenci  – 15 zł.

Program

19.45 – Zbiórka przed bramą główną warszawskiego ZOO. Rozpoczynamy Noc Sów. Będzie z nami dr Romuald Mikusek i dr Andrzej Kruszewicz.

20.00 – Pokaz dokumentu „Sowy Polski” – zdjęcia Artura Tabora, realizacja Romuald Mikusek. Film opowiada o większości gniazdujących w Polsce gatunków sów. Zobaczymy piękne ujęcia m.in.: puchacza, uszatki błotnej, uszatki leśnej, włochatki, sóweczki, czy puszczyka. Film trwa ok. 40 minut i będzie prezentowany na zewnątrz, dlatego prosimy o zabranie czegoś do siedzenia na trawie. Będą też przygotowane przez ZOO ławki.

20.40 – 21.40 – Wykład pt. „Sowy Polski – opis gatunków. Podstawowe informacje o zwyczajach sów i ich wymaganiach środowiskowych”.
Spotkanie poprowadzi dr Romuald Mikusek – naczelny „sowolog kraju”. Wybitny specjalista w dziedzinie sowich zwyczajów i problemów. Wspólnie wsłuchamy się w głosy sów i poznamy też ciekawe, obce gatunki tych ptaków.

21.50 – 22.30 – Spacer wśród sów w zoo. Podział zebranych gości na 2-3 grupy. Przewodnikiem będzie m.in. dr Andrzej Kruszewicz. Sowy to niezwykłe i mało znane ptaki, a warszawskie zoo ma niemal komplet europejskich gatunków. Warto zobaczyć je z bliska nocą, kiedy nie śpią. Noc jest idealną porą dla sów.