12.06 – Pożywienie, seks i lęgi – czyli wszystko o życiu skrzydlatych

Forma spotkania: wykład

Czas: 12 czerwca 2016

Wstęp wolny

Miejsce: Spotkanie odbędzie się w auli II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego, ul. Myśliwiecka 6, Warszawa

 

WYKŁAD 1 – Owady i ptaki. Partnerstwo od 150 milionów lat. Uroda związków owadów i ptaków oraz jej wpływ na zwyczaje i przystosowanie do środowiska. Owady w ptasiej diecie i vice versa

Larwy-płasta-brzozowcaProwadzący: prof. Marek Kozłowski, Samodzielny Zakład Entomologii Stosowanej SGGW – pacyfista i miłośnik owadów. Niebanalna osobowość w połączeniu z ogromną wiedzą!

Być może jeśli znikną ptaki, to zjedzą nas owady. Nawet sobie nie wyobrażamy ile owadów potrafi zjeść taki ptak. Na przykład pleszki w czasie karmienia piskląt przylatują do gniazda 400 razy dziennie. Za każdym razem przynoszą w dziobie po kilka robaków. Szpak żerując na ziemi potrafi zdobyć w ciągu ok. dwudziestu minut aż 300-500 owadów lub nasion, z czego 60% jest przeznaczone jest dla piskląt podczas lęgów.

WYKŁAD 2 – Różnorodne ptasie strategie lęgowe. Gniazdo, wychowywanie młodych, zwyczaje

pisklęta_137Prowadzący: dr Agnieszka Czujkowska, kierownik Ptasiego Azylu przy warszawskim ZOO, wet-ptakolub z pasją! Osoba, która niejednego ptaszora widziała z tak bliska, że ornitolog może tylko o tym pomarzyć. I niejednego ptaka uratowała.

Zachowania lęgowe ptaków to cały spektakl. Zaczyna się wyborem partnera i budową gniazda – bądź wyborem partnera od razu z gniazdem. Potem jest kopulacja, złożenie jaj, wysiadywanie ich, opieka nad młodymi. I ciągła obrona terytorium… U ptaków to samiczka wybiera samca,  a wybrany samiec musi mieć dobre geny. Prezentuje to np. przez odpowiednie upierzenie, gniazdo, śpiew. Ptaki nie śpiewają bowiem bez powodu. W ten sposób przyciągają swe panny, a potem jak już je zdobędą, to albo szukają kolejnych pań, albo też bronią swych włości – na zasadzie obrony terytorium lub młodych.

WYKŁAD 3 – Dlaczego samce są piękniejsze. Ptasie gody, zaloty i seks u ptaków

bażant_samiec_114Prowadzący: dr Andrzej Kruszewicz, dyrektor Ogrodu Zoologicznego – człowiek, którego przedstawiać nie trzeba…

Przed nami temat arcyciekawy! Poznamy zachowania zupełnie inne od tych, do których przyzwyczailiśmy się w naszym ludzkim świecie.  Nasz wykładowca tak mówi o samcach:  W procesie ewolucji pojawienie się samca jest milowym krokiem. Samce ssaków, czy ptaków dopadają wszystkiego, co przed nimi nie ucieka. Ich strategia to wyprodukować jak największą liczbę potomstwa. Są większe, kolorowe, bo muszą konkurować o względy samic, ponieważ to samice dokonują wyboru. Samice bowiem inwestują nie w liczbę potomstwa, tylko w jakość. I tu jest niesprawiedliwość społeczna, bo u ludzi samice są i piękniejsze, i dokonują wyboru.