18.09 – Dlaczego ptaki znikają?

fot.OskarBanaszek

fot. Oskar Banaszek, 11 lat

Których ptaków mamy w Polsce coraz mniej i dlaczego tak się dzieje? Trendy zmian liczebności gatunków ptaków w Polsce. Których ptaków przybyło, których ubyło, a które zniknęły. Na te i wiele innych pytań odpowie dr hab. Przemysław Chylarecki z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN.

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, awifauna lęgowa Polski uległa sporej przebudowie. Około 20 gatunków zaprzestało gniazdowania na terenie kraju, kilkanaście innych pojawiło się jako nowe gatunki lęgowe. Wśród ptaków, które cały czas gniazdują w Polsce, powszechne są przeciwstawne trendy silnych, kierunkowych zmian liczebności, znamionujące rozległą przebudowę składu gatunkowego naszych ptaków. Jakie gatunki przegrały lub przegrywają wyścig ze zmianami środowiska? Które gatunki ptaków są beneficjentami tych zmian? Dlaczego tak się dzieje? Jaka jest rola klimatu w obserwowanych zmianach awifauny?

Wyjątkowe spotkanie z ornitologiem z PAN. Ze specjalistą, któremu można zadać wiele pytań dotyczących tego, co akurat dzieje się z ptakami w Polsce.

WSTĘP WOLNY