31.07 – Powsin

pierwiosnek

pierwiosnek wyniosły

Gatunki rodzime znikają z wielu miejsc, więc sadząc je przyczyniamy się do ich ochrony. Czy wiecie, że sadzenie roślin rodzimych, przyczynia się do zachowania bioróżnorodności? Według prof. Macieja Luniaka, ornitologa i ekologa miasta, tylko na obcych gatunkach drzew żyje zaledwie 10% organizmów, które można spotkać na drzewach rodzimych. A mamy jeszcze krzewy, kwiaty, trawy… Ale które są nasze, a które obce?

Rośliny potrafią też chronić przed hałasem i spalinami. Jakie wybrać, a z jakich zrezygnować w mieście? Oto jest pytanie.

Odpowiedzi na nie i wiele innych będzie można poznać podczas spaceru po Ogrodzie Botanicznym PAN.

31 lipca zapraszamy więc na wycieczkę do Powsina na dwa spacery. Każdy ze spacerów z przewodnikiem potrwa ok. 2,5 – 3 godziny. Uczestnicy wybierają jedną z poniższych tras.

Godz. 15.00 – spotkanie przy głównym wejściu do Ogrodu Botanicznego PAN od ul. Prawdziwka 2. Dojazd we własnym zakresie.
Godz. 17.30 – 18.00 – zakończenie zwiedzania Ogrodu Botanicznego

Prosimy o wybranie jednej z tras – obie są w tym samym czasie.

TRASA 1

Mazowsze – do ogrodu, przy bloku, w mieście

Na Mazowszu rosną rośliny z rożnych kontynentów – jedne są mile widziane w ogrodach i parkach, inne zaś, choć Mazowsze stało się dla nich drugim domem, są z punktu widzenia ekologów nieproszonymi gośćmi. O tym wszystkim przekonamy się podczas wycieczki z przewodnikiem po kolekcjach roślin ozdobnych i arboretum. Będziemy też zwiedzać kolekcje flory polskiej, gdzie poznamy rodzime rośliny. W trakcie zwiedzenia przewodnik opowie też o najciekawszych roślinach w pozostałych kolekcjach Ogrodu Botanicznego.
Przewodnik: Dorota Górowska – biolog

TRASA 2

Biomonitoring zanieczyszczeń środowiska.

Bogactwo roślinności zgromadzonej na terenie kolekcji PAN Ogrodu Botanicznego pozwala nie tylko na pokazanie ich roli w ekosystemach, lecz również wskazuje potencjalne zastosowanie na terenach zagrożonych zanieczyszczeniami. Zwiedzając Ogród poznamy gatunki typowo użytkowe, czy ozdobne, które jednocześnie mogą być wykorzystywane do kontroli stanu fitosanitarnego. Na przykładzie roślin rosnących na terenie Ogrodu, poznamy gatunki roślin odpornych na zanieczyszczenia i „pochłaniające” kurz i hałas w mieście.
Przewodnik: Małgorzata Czarnecka –  mgr inż. ogrodnictwa

zimowit jesienny

zimowit jesienny

Wycieczki są bezpłatne! Opłacamy koszt biletów i przewodników. Oczywiście po spacerze z nami można już samodzielnie pozostać w Ogrodzie Botanicznym.