Jakie cechy powinna mieć lornetka do obserwacji drapoli?

Drapole, to polujące w ciągu dnia ptaki z rzędu jastrzębiowych i sokołowych. Drapieżnikami są również sowy, ale one polują przeważnie po zmroku. Jest to więc temat na inne pytanie.

Jaką wybrać lornetkę?

  • Raczej o niewielkiej masie, aby można było dłużej ją utrzymać przy oczach i swobodnie podążać za szybko lecącym ptakiem wysoko na niebie.
  • Z bardzo wysokim kontrastem obrazu – obserwować będziemy głównie ciemnego ptaka na tle jasnego nieba.
  • Nie wolno przesadzić z powiększeniem. Klasyczna „dziesiątka” (10x) spokojnie wystarczy. Zbyt duże powiększenie zakończy się drżeniem obrazu i mniejszym polem widzenia.
  • Z jasnym obrazem o wysokiej rozdzielczości, aby zobaczyć szczegóły upierzenia. Samiec błotniaka stawowego różni się od samicy wielkością i kolorem. Ma czarne końcówki skrzydeł i inaczej rozłożone plamy na spodzie ciała. Jeśli korzystamy z lornetki o zbyt dużym powiększeniu, to spada nam jasność obrazu, a tym samym i kontrastowość. Trudniej jest ustawić ostrość, gorzej widzimy kolory. Trudniej też „namierzyć” ptaka w zbyt małym polu widzenia.
  • Posiadającą dielektryczne, silnie refleksyjne powłoki pryzmatów. Dielektryk to coś pomiędzy izolatorem a przewodnikiem. Pryzmaty pokryte tego typu powłokami lepiej odbijają światło, dają czystszą biel i ostrzejszy, bardziej naturalny obraz w całym polu widzenia.
  • Mającą miękki i elastyczny pasek na szyję. Szczegół, ale jakże pomocny.
  • Również z miękkimi, wysuwanymi okularami, aby przy dłuższej obserwacji nie zostawiały na oczach czerwonej obwódki.
  • Okulary lornetki powinny dobrze pasować do oczu. Tak jak dobre buty kupowane na lata, lornetkę trzeba przed zakupem przymierzyć! Dobrze jest sprawdzić, czy nie uciska nosa, czy dobrze leży przy łukach brwiowych.

Lornetki mogą zawierać dwa różne układy pryzmatów: tzw. porro lub dachowe. Lornetki porro mają znacznie silniej rozsunięte obiektywy, dzięki czemu dają lepsze wrażenie 3D podczas obserwacji.  Lornetka dachowa, by dać taką samą jakość obrazu jak lornetka porro, musi być co najmniej dwa razy droższa – lornetka porro za 600 zł i dachowa za 1300 zł dadzą podobną jakość obrazu.

Czego szukać? 

Seria EDG np. 10×42, 10×32 – klasyka dla zamożnych! Modele Monarch HG i Monarch 7 o parametrach 10×42 zadowolą nawet wybrednych obserwatorów. Początkującym polecamy modele Prostaff 7S 8×30, 10×30, 10×42, Prostaff 3S 8×42 lub 10×42. Do tego fenomenalna lornetka porro 10×35 E II lub popularna w Polsce 10×50 Action EX. Subiektywnie, sprzęt na drapole powinien mieć lepsze parametry, niż lornetki do obserwacji ptaków w parkach. Zresztą taka lornetka będzie też znakomita do obserwowania np. wyścigów samochodowych.

Poradnik przygotowany we współpracy z nikon_logo