Jasność i kontrast obrazu. Co o tym decyduje?

O jasności lornetki decyduje średnica obiektywów oraz powiększenie. W skrócie – im większa średnica oraz im mniejsze powiększenie, tym jaśniejszy obraz. O kontraście i jasności lornetki decyduje też typ jej budowy czyli układ pryzmatów: porro lub dachowy.

Lornetki porro swoją budową nie odbiegają od protoplastów sprzed 150 lat. Czyli wpadające przez obiektywy światło odbija się od pryzmatów bez strat, wyłącznie w wyniku odpowiedniego nachylenia ścian pryzmatów względem wiązki światła. Taka budowa wymaga jednak większych gabarytów lornetki, ale na ścianki pryzmatów nie trzeba nanosić powłok lustrzanych, które nigdy nie odbiją całego padającego na nie światła.

Jeśli bierzemy pod uwagę rozmiary i masę, lornetki z pryzmatami w układzie dachowym wypierają lornetki typu porro, Są po prostu poręczniejsze. Jednak ma to swoją cenę. W większości lornetek dachowych jedną ze ścian pryzmatu pokrywa się powłoką odbijającą. Aby w wyniku tego nie było strat światła, sięgających nawet 10%, stosuje się kosztowne srebrowe lub powłoki dielektryczne. Im więcej dobrych powłok, tym lepszy i jaśniejszy obraz. Coś za coś. Dobre lornetki dachowe są lekkie i małe, ale dużo droższe od lornetek porro o podobnych parametrach.

Jeszcze innym czynnikiem są powłoki antyodbiciowe, które mają podstawowy wpływ na kontrast i jasność obrazu. Od soczewki bez powłok światło odbija się, dając refleksy które rozpraszają się wewnątrz lornetki. Po pokryciu szkieł warstwami zwiększa się zdolność przepuszczania światła, polepszając przy tym jasność i ostrość obrazu.

Jakie są inne czynniki wpływające na jasność i kontrast?

Na pewno materiały z których zbudowana jest lornetka. Jeśli chodzi o soczewki i pryzmaty powinno być to zawsze szkło i to dobrej jakości.
Wyczernienie wnętrza lornetki. Jasny i kontrastowy obraz otrzymamy gdy skutecznie wytłumimy wnętrze lornetki. Służą do tego matowe farby lub specjalne tkaniny. W większych i droższych lornetkach stosuje się również specjalne przesłony (bafle).

Pamiętajmy jeszcze o jednym. W nocy – gdy źrenice naszych oczu są szeroko otwarte – o jasności obrazu decydować będzie średnica źrenic wyjściowych lornetki oraz transmisja światła (współczynnik sprawności lornetki). Dlatego ideałem na noc jest model 7×50 lub  8×56 z wydajnymi powłokami antyodblaskowymi. Dla odmiany w dzień – gdy źrenice oczu kurczą się – o jasności decydować będzie przede wszystkim transmisja światła.

Poradnik przygotowany we współpracy z nikon_logo