Moja pierwsza lornetka turystyczno-ptasia. Jakie powinna mieć parametry? Kilka najważniejszych cech podanych w taki sposób, aby je zapamiętać.
Waga
Niezależnie od tego czy jesteś mężczyzną, czy kobietą i ile masz lat – jako pierwszą wybierz lornetkę lekką. Taką, którą swobodnie przez 5-10 min potrzymasz w dłoniach na wysokości oczu, bez drżenia.
Lornetka powinna być ergonomiczna, wygodnie leżeć w dłoniach i zawsze być pod ręką. Ciężko chodzić po krzakach mając na szyi 2 kg, czyli lornetkowe monstrum klasy 18×70. Co z tego, że dobrze powiększa, skoro zanim ją wyjmiesz i ustawisz, przedmiot zainteresowania dawno ucieknie? W dodatku na koniec spaceru poczujesz ból szyi od noszenia lornetki.
Obiektyw
Nie warto też sugerować się jedynie średnicą obiektywów. Wiadomo, że im większa, tym jaśniejszy obraz, ale obecnie nawet lornetki z mniejszymi obiektywami mają skuteczne powłoki antyrefleksyjne i dają wystarczająco jasny obraz. Obiektywy o średnicy 42mm to idealny kompromis między jasnością obrazów widzianych w lornetce, a jej wymiarami, masą i ceną.
Na co zwrócić uwagę
Wybierz modele o parametrach 8×30, 10×35, 10×42, 8×42 lub 8×40 (wszystkie z nich są polecane na forach dla ptakolubów) lub coś zupełnie kieszonkowego, jak 8×25. Zwykle początkujący ornitolodzy prowadzą obserwacje w ciągu dnia. Bierz więc pod uwagę:
- powiększenie – nie szalej, powiększenie 8-10x naprawdę wystarcza
- jasność obrazu – jak obliczyć? Dzieląc średnicę obiektywu przez powiększenie – im wyższa wartość tym jaśniejszy obraz. Czyli np. lornetka 8×40 (40:8=5) da jaśniejsze obrazy od lornetki 8×30 (30:8=3,75).
- jak najszersze pole widzenia – w danej półce cenowej oczywiście.
- lubię móc przytknąć oko do okularu lornetki – to dla laika ważne – wybiorę więc lornetkę z gumowymi, wysuwanymi i obrotowymi muszlami ocznymi. Takie szczegóły mają znaczenie.
- dla wielu istotna jest też taka drobnostka, jak dekielki na stałe przymocowane do obiektywów lornetki. Nie giną wtedy i nie denerwuje szukanie ich.
- obudowa – odporna na zarysowania, upadki, uderzenia. Dopiero zaczynasz przygodę z ptakami i lornetką, ten przyrząd nie raz upadnie i nie raz zmoczy was deszcz. Warto też zastanowić się nad lornetką wodoszczelną.
Czasem spotkasz się z informacją, że „lornetki typu porro dają lepszą jakość i większe pole widzenia”. Oznacza to, że w tym samym budżecie (np. 600-800 zł) kupisz lepszą lornetkę porro niż dachową.
Konstrukcja porro oznacza, że obiektywy lornetki będą znacznie mocniej oddalone od siebie (rozsunięte na boki). Taka lornetka daje bardzo dobry efekt widzenia 3D. Przy obserwacji ptaków ma to ogromne znaczenie.
Do zapamiętania
Kupujesz sprzęt na kilka lat. Nie daj się więc złapać na cudowne opisy „profesjonalnych” lornetek na portalach aukcyjnych. Warto kupić lornetkę od producenta mającego ogromne doświadczenie w branży optycznej. W świecie lornetek ma znaczenie dobra optyka, szczelna, hermetyczna obudowa, dobre ułożenie w dłoni.
Wielkość obrazu, jego jasność i kontrast zależy od optyki, czyli od jakości szkła, z którego wykonano soczewki, od odpowiednio dobranej średnicy obiektywów i powiększenia. Dobra optyka jest mocno i stabilnie ułożona w obudowie. Nic nam nie pęknie, ani nie rozszczelni się przy byle upadku. Markowy sprzęt jest już w miarę tani (od ok. 300 zł) i wcale nie trzeba szukać zamienników.
I jeszcze jedno: lornetkę sprawdzamy na wolnym powietrzu, nie w sklepie, i nie obserwujemy przez szybę. Trzeba wyjść ze sprzedawcą ze sklepu i popatrzeć na świat.
Poradnik przygotowany we współpracy z
KONKURS 2016
SPOTKANIA 2016
- 20.12 – Zimowi przybysze
- 10.12 – Pomoc ptakom: jak pomóc by nie szkodzić?
- 03.12 – Pomoc ptakom: zagrożenia ze strony człowieka.
- 30.11 – Pomoc ptakom: dokarmianie
- 6.11 – Ptasie głosy
- 6.10 – Dziuplaki. Jak pomagać?
- 25.09 – Rzadkie i ciekawe
- 18.09 – Dlaczego ptaki znikają?
- 11.09 – Ptaki w mieście + film
- 10.09 – Wszystko o sowach!
- 4.09 – Ptaki i rośliny
- 12.06 – Pożywienie, seks i lęgi – czyli wszystko o życiu skrzydlatych
- 10.04 – Rozpoznawanie ptaków
WYCIECZKI 2016
- 20.11 – Nietoperze
- 15.10 – Całowanie
- 08.10 – Brudzeńskie Jary
- 17.09 – Kępa Zawadowska
- 03.09 – Bug. Migracje ptaków.
- 06.08 – Kampinos
- 31.07 – Powsin
- 16.07 – Mazowiecka Szwajcaria
- 02.07 – Narew 2
- 18.06 – Białowieża
- 04.06 – Kozienice
- 21.05 – Narew
- 14.05 – Stawy Raszyńskie
- 23.04 – Biebrza
- 16.04 – Bug
- Regulamin wycieczek
PORADNIK LORNETKOWY
- Poradnik lornetkowy
- Lornetki zimą
- Przyroda to woda, czyli rzecz o lornetkach wodoodpornych
- Dla miłośników nocnych eskapad
- Ciekawy i niebanalny pomysł pod choinkę
- Pokaż mi świat! O lornetkach dla rodziny i dla dziecka.
- Gdzie i jak szukać wiosną ptaków w mieście
- Zobaczyć sowę nocą
- Lornetki, czyli jak podglądać ptaki…
KONKURS FOTO