Na co ma wpływ średnica obiektywu?

Lornetka zbudowana jest z obiektywu, pryzmatów i okularu. Średnica obiektywu jest, podaną w milimetrach, średnicą przedniej, zewnętrznej soczewki. Im większy obiektyw, tym więcej świtała zbiera, czyli potocznie mówiąc powstaje jaśniejszy obraz. Ale zależy to też od powiększenia lornetki.

Co ma źrenica wyjściowa do średnicy obiektywu?

Źrenica wyjściowa to snop światła wytwarzany za okularem lornetki, czyli ten, który wpada do naszych oczu. Jak ją obliczyć? Jeśli średnicę obiektywu podzielimy przez powiększenie lornetki, otrzymamy średnicę źrenicy wyjściowej. Na przykład w lornetkach Nikona:
– Prostaff 5 (8×42) – czyli średnicę obiektywu 42mm dzielimy przez powiększenie 8x. Źrenice wyjściowe mają więc średnicę 5,25mm, czyli dużą, dobrą na zmierzch lub ciemny las.
– Monarch 5 (12×42) – średnicę obiektywu 42mm dzielimy przez powiększenie 12x. Tutaj źrenica wyjściowa jest znacznie mniejsza i wynosi 3,5mm. Obraz będzie ciemniejszy niż w modelu 8×42. Jednym słowem lornetka będzie lepsza do jasnych przestrzeni.
Warto więc zastanowić się przy wyborze lornetki, w jakich warunkach będziemy jej używać.

Jaki obiektyw wybrać?

Większy obiektyw oczywiście przepuszcza więcej światła. Ale żeby tak się stało, musi mieć większe i cięższe soczewki. Musimy więz zracać uwagę również na wagę lornetki, bo może okazać się że owszem, mamy bardzo jany sprzęt, ale nie potrafimy go stabilnie utrzymać w rękach przez dłuższy czas.

Lornetka używana w dzień, powinna mieć średnicę do 50 mm. Lornetka „na sowy” lub do obserwacji wieczorno-nocnych może mieć obiektywy 56mm, przy powiększeniu do 8x. Jeśli szukamy lornetki turystycznej, do codziennego użytku dziennego, spokojnie wystarczy obiektyw o średnicy 30-42 milimetrów.

Poradnik przygotowany we współpracy z nikon_logo