Niektóre lornetki są bardzo drogie. Za co właściwie płacimy kupując droższą lornetkę? Czy tańsza jest „taka sama”, a reszta to marketing?

Wysokiej klasy lornetka to przede wszystkim dobra optyka! Nie obudowa, nie futerał  –  ale optyka. Oznacza to wysoką jakość soczewek, pryzmatów z wielowarstwowymi powłokami, ergonomiczne osadzenie okularów, właściwy dobór obiektywu.

Nikon_A1240_USDD_sDobrej lornetki można spokojnie używać nawet przez 20 lat. Tańsze lornetki są czasem nazywane „produktem lornetkopodobnym”. Coś w tym jest… Lornetki niewiadomego pochodzenia mają kiepskie soczewki, nie są wodoszczelne, nie są nawet pyłoszczelne. Nie wspominając o braku powłok pryzmatów zapewniających brak strat światła, dzięki czemu widziany obraz byłby nieprzekłamany, równomiernie jasny w centrum i na brzegach. W tanich lornetkach obraz rozwarstwia się na różne barwy światła, co może powodować łzawienie lub ból oczu. Obraz jest nieostry, dlatego że szkło zastosowane w soczewkach jest, najogólniej mówiąc, „byle jakie”.

„Tania lornetka” to jednak dla wielu też pojęcie względne – tu niekoniecznie chodzi o cenę! Dobrej jakości sprzęt musi posiadać przynajmniej:

  • Nazwę i adres producenta, który oferuje wiele różnych modeli – opisanych w katalogu lub na stronie internetowej.
  • Punkty serwisowe lub informację o tym gdzie można go naprawić.
  • Jednoznaczne informacje o powiększeniu, średnicy obiektywów, kątowym i/lub liniowym polu widzenia, odsunięciu źrenicy wyjściowej.
  • Powinien mieć podaną swoją masę, długość, szerokość, głębokość.
  • Ważny również jest typ zastosowanych pryzmatów i gatunek szkła z którego są wykonane – a nie sam fakt, że w ogóle są.

Dobrą lornetkę można nabyć już za ok. 300 zł, dla jednych to dużo, dla innych mało. Jeśli ktoś chce, może wydać i kilka tysięcy na tzw. najwyższą półkę. Jednak doskonałą lornetową mechanikę precyzyjną możemy już mieć za ok. dwa tysiące złotych. Dobra jakość jest i za 700-800 zł. Lornetki nie kupujemy na rok-dwa. Kupujemy ją na lata, podobnie jak markowy zegarek, czy dobry samochód.

Markowe lornetki podczas produkcji przechodzą skomplikowaną kontrolę jakości. Ich dobra optyka oznacza m.in. asferyczne soczewki ze szkła ekologicznego (bez arsenu, ołowiu) lub o ultraniskiej dyspersji. Pod tym mądrym określeniem kryje się doskonała ostrość obrazu, ostrzejsze kontury obserwowanych przedmiotów, brak przekłamań kolorów. Dobre lornetki są wodoszczelne i lekkie, bo mają lekki korpus odlewany np. ze stopu magnezu. Ich wnętrze jest wypełnione obojętnym gazem i dlatego nie rozwija się w nich pleśń, nie zaparowują. Mogą też poszczycić się szerokim polem widzenia.

Nie czarują super promocjami, pokrętłami, kształtem, kolorem, tylko po prostu umożliwiają wygodną obserwację. Mało, a jednak wiele!

Poradnik przygotowany we współpracy z nikon_logo