Nocne bezkrwawe łowy

Jaką lornetkę wybrać na nocne obserwacje ptaków i zwierząt?

Najważniejsza, wbrew pozorom, jest źrenica naszego oka. Działa jak naturalna przysłona regulującą dopływ światła do siatkówki. Maksymalnie rozszerza się w nocy, a kurczy w dzień, najbardziej gdy świeci ostre słońce. Jej rozmiar zmienia się od 2 do ok 7 milimetrów. I ta maksymalna wartość będzie nas interesować przy wyborze lornetki do nocnych łowów.

Każdą lornetkę można opisać dwoma najważniejszymi parametrami: powiększeniem i średnicą obiektywu. Oba posłużą nam do wprowadzenia trzeciej wielkości, która najbardziej nas interesuje – źrenicy wyjściowej. Uzyskuje się go dzieląc średnicę obiektywu przez powiększenie. I tak, modele 8×56 (56 : 8 = 7) i 10×70 dysponują źrenicą o średnicy 7 mm, a model 7×50 ciut większą.

Oczywiście wiele innych lornetek daje źrenicę wyjściową 7 mm, ale w przypadku lornetki nocnej warto zadbać, żeby to średnica była jak największa. Dlatego należy raczej wybrać model 8×56 niż 7×50.

Należy też pamiętać, że możliwości adaptacyjne ludzkiej źrenicy zmniejszają się wraz z wiekiem i u ludzi powyżej 50-tki źrenica oka może otwierać się maksymalnie do 5-6 mm. Trzeba wtedy dobrać inną lornetkę, ponieważ lornetka o źrenicy wyjściowej 7mm dostarczy do oka więcej światła niż zostanie wykorzystane przez 5 mm źrenicę oka. Nie dotrze ono po prostu do siatkówki. Zachowując więc dużą średnicę obiektywu np. wcześniejsze 56, zwiększamy powiększenie – nasza lornetka będzie więc miała parametry 10×56 (czyli źrenica wyjściowa wyniesie 5,6 mm)

Inna rzecz to jakość optyki. Czasami mała lornetka wysokiej klasy dostarczy do oka więcej światła niż taka o dużym obiektywie, ale tania i kiepskiej jakości.

Poradnik przygotowany we współpracy z nikon_logo