Pole widzenia lornetki – co to takiego?

Pole widzenia, określa obszar jaki jesteśmy w stanie zobaczyć przez naszą lornetkę. Można go wyrazić w postaci kątowej (kątowe pole widzenia) lub liniowej (liniowe pole widzenia). Wielkość (a dokładnie mówiąc: średnicę) pola widzenia wyrażać można na trzy różne sposoby:
– w stopniach (najważniejsze dla osób obserwujących nocne niebo, żeglarzy i turystów)
– w metrach z odległości 1000 m
– w stopach z odległości 1000 yardów (szczególnie tych przeznaczonych na rynek amerykański)

Im większe pole widzenia, tym lepszy komfort obserwacji. Mając do dyspozycji duże pole widzenia łatwiej jest znaleźć interesujący nas obiekt, np. ptaka w locie. Łatwiej też obserwować całe stado przelatujące na głowami.

Podczas doboru lornetek zasada jest zawsze jedna: im większe pole widzenia, tym lepiej.

Wielkość pola widzenia zależy od dwóch czynników:
– od powiększenia: im mniejsze powiększenie, tym większe pole widzenia,
– od konstrukcji okularów użytych przez producenta: im bardziej zaawansowane, czyli droższe okulary, tym większe pole widzenia.

Dobrej klasy lornetka wyposażona jest w okulary o własnym polu widzenia rzędu 60-65 stopni. Tańsze i prostsze lornetki dysponują polem widzenia okularów rzędu 50 stopni. Najgorzej jest z lornetkami z zoomem, których nie polecamy – ich okulary mają najmniejsze pole widzenia. Dla użytkownika lornetek ważne pole widzenia jest bardzo istotne – może się okazać, że dwie lornetki o tym samym powiększeniu mają zdecydowanie różne pola widzenia. Np. model Nikon 8×30 E II dysponuje polem widzenia aż 8,8 stopnia, podczas gdy Monarch 5 8×42 ma pole widzenia zaledwie 6,3 stopnia. Aby przekonać się jakiej klasy okulary są wbudowane w interesującą nas lornetkę, wystarczy pomnożyć powiększenie przez pole widzenia lornetki. W ten sposób obliczymy, że lornetka Nikon 10×35 E II, która dysponuje polem widzenia 7 stopni została wyposażona w najwyższej jakości okulary o polu widzenia aż 70 stopni! To świetny wynik, dający ogromną przyjemność z obserwacji – mamy wrażenie, że wręcz zanurzamy się w obrazie!

Ale jest też druga strona medalu. W niektórych lornetkach o dużym polu widzenia odsunięcie źrenicy wyjściowej jest bardzo małe – takie lornetki nie szczególnie nadają się dla osób z astygmatyzmem, muszących obserwować w okularach. Z myślą o nich powstała właśnie seria Nikon Monarch 5, gdzie kosztem pola widzenia zaoferowano większy komfort obserwacji w okularach. Pamiętajmy też, że jeśli dwie lornetki o tym samym powiększeniu mają zbliżone pole widzenia, lornetka droższa oferować będzie lepszą ostrość obrazu przy brzegu pola widzenia. Czasami warto dołożyć i cieszyć się lepszym obrazem!

Poradnik przygotowany we współpracy z nikon_logo