Wady wzroku a lornetki

Czyli sprzęt dla osób noszących okulary, dla dalekowidzów, krótkowidzów, dla osób z astygmatyzmem.

Jeśli masz wadę wzroku rzędu +5/-5 możesz używać lornetki bez okularów. Ogólna zasada mówi, że osoby ze sferyczną wadą wzroku mogą patrzeć przez lornetkę bez okularów. Natomiast ci, którzy mają astygmatyzm powinni używać okularów.

Ważne, aby nabyć lornetkę, której odsunięcie źrenicy wyjściowej wynosi 15 mm. Źrenice wyjściowe to małe okrągłe plamki – po jednej na każdym z dwóch okularów. Po skierowaniu lornetki na jasne tło, na okularach (czyli w miejscu do którego zbliżamy oczy) zobaczymy takie małe, okrągłe plamki. To właśnie są te źrenice wyjściowe. Można też powiedzieć, że odsunięcie źrenicy wyjściowej to maksymalna odległość naszego oka od okularu lornetki, która ciągle umożliwia nam dostęp do całego pola widzenia.

Mając wadę wzorku warto kupować lornetki z wysuwanymi muszlami ocznymi. Korzystanie z takiego sprzętu będzie znacznie wygodniejsze.

Noszenie szkieł kontaktowych i krótkowzroczność nie wymagają kupowania specjalnej lornetki. Wystarczy zwracać uwagę na dobrą jasność obrazu. Warto też, aby pryzmaty miały wielowarstwowe powłoki zapewniające równomierną jasność obrazu.

Poradnik przygotowany we współpracy z nikon_logo