28 lutego 2016

Miejsce: klub Znajomi Znajomych, ul. Wilcza 58A, Warszawa, sala kinowa na I piętrze

 • zimorodek_na_gałezigodz. 15.00 – 15.30 (film)
  Zimorodek – osobliwość faunistyczna Borów Tucholskich – reżyseria Sławomir Lewandowski
  Ptak ma 18 cm długości i waży od 45 do ok. 60 gramów, czyli mniej więcej tyle, ile 2 łyżki miodu. Ten „koliber Północy” w naszym kraju najczęściej gniazduje na terenie Borów Tucholskich, w dorzeczu Brdy i Gwdy. Jeden „zimek” potrafi kilkanaście razy na dobę nurkować i prawie za każdym razem wynurza się z rybą w dziobie. Jego atak trwa sekundę. Bezbłędnie trafia w ofiarę, nie dając się przy tym zmanipulować załamaniom światła w wodzie. Jednym z pasjonatów-miłośników zimorodka, jest Roman Kucharski, który od szeregu lat zajmuje się tym niezwykłym ptakiem i wie o nim wszystko.
 • dzięcioł duży samiecgodz. 15.45 – 17.00 (wykład)
  Gawron, dzięcioły i sowy z mniej znanej strony
  Agnieszka Czujkowska przedstawi nam ptaki o długich językach, czyli dzięcioły. Opowie też o inteligencji gawronów oraz o sowach, które wcale nie są tak mądre, jak o nich myślimy. Przedstawiciele każdego z tych gatunków bywali pacjentami Ptasiego Azylu, a więc będzie również trochę ciekawostek z życia „ptakoluba-weta”. Tego w Internecie nie wyczytacie! Bywalcy naszych spotkań zapewne sporo wiedzą o w/w gatunkach, ale tym razem zostaną one przedstawione niestandardowo. Poza tym doktor Agnieszka z chęcią porozmawia z Państwem i odpowie na pytania… a nie mając swoich skrzydlatych pacjentów i stojąc na scenie z mikrofonem, zostanie tym samym unieruchomiona, nigdzie nie odfrunie i będziemy mogli pytać ją do woli.
  W wolierze Ptasiego Azylu mieszka piękny dzięcioł czarny, jest też dzięcioł zielony kochający podjadanie mrówek. Czym są tam karmione? Jak to w ogóle jest leczyć dzięcioła, sowę lub gawrona? Który gatunek sprawia więcej kłopotów? Pytań mnóstwo. Przed nami jedyna okazja, aby uzyskać na nie bezpośrednie odpowiedzi i dopytać o szczegóły.
 • godz. 17.15 – 18.00 FILM – GŁOSOWANIE!
  To nasze ostatnie spotkanie Ptasiej Akademii. Kończymy pierwszą serię spotkań i jeśli szczęście dopisze, to zapowiemy kolejne wykłady, wyjazdy, konkurs i konferencję.Proponujemy, aby tym razem samodzielnie wybrali Państwo film do obejrzenia. Może to być:
  „Sekretne życie drzew” Artura Homana
  „Zielony Wszechświat” w reżyserii Jana Hafta
  „Przydomowa dżungla” również Jana Hafta
  „Kraina tysiąca bocianów” Artura i Saturniny Homanów
  „Rytmy natury w dolinie Baryczy” Artura Homana
  Zapraszamy do głosowania na Facebooku!
 • Dwanaście srok za ogonKONKURS
  W niedzielę odwiedzi nas Stanisław Łubieński – autor świeżutkiej książki „12 srok za ogon”.
  Będzie można wygrać książkę z autografem autora. Wystarczy w czasie spotkania zgłosić się do nas z odpowiedzią na pytanie: Jak się nazywa najrzadszy ptak lęgowy w Parku Szczęśliwickim?
  A ptak… rzeczywiście jest zaskakujący. Jest mięsożerny, poluje głównie nocą. Prowadzi cichy i skryty tryb życia. Podobno jego głos usłyszany w dzień zapowiada deszcz.
  Aha, w niedzielę przewidujemy również możliwość zakupu książki. Cena bardzo promocyjna, mniej więcej tyle, ile kosztuje bilet do kina lub duża i tucząca czekolada.

  Ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o e-mail z rezerwacją na konkretny dzień, na adres: kontakt@akcjalokalna.org